Quantcast
Channel: Szobanövények, dézsások – Kertlap magazin
Viewing all 89 articles
Browse latest View live

Ha még nincs, szerezz be sokgyermekes korallvirágot

$
0
0

Ez a számunkra izgalmas szobanövény a trópusi, szubtrópusi régiók gyomnövénye. Mi azonban nyugodtan beszerezhetjük, hiszen a mi klímánkon csak cserépben él meg. Különlegessége a levelek szélén kialakuló sarjnövények. Virágai is mutatósak.

növénysarjak a korallvirág levélszélén

Madagaszkáron (Fiherenana folyó völgye, Androhibolava hegység) őshonos, a Crassulaceae családba tartozó pozsgás évelő, amelyet van aki Kalanchoe daigremontiana-ként, van aki Bryophyllum daigremontianum-ként tartja számon.

Bryophyllum nemzetség

Ennek oka, hogy először a Bryophyllum nemzetséget áthelyezték a Kalanchoe nemzetségbe, majd revideálták, és ismét különálló lett a Bryophyllum nemzetség. A tudományos okokat itt nem fejtegetnénk, számunkra az a lényeges, hogy gyönyörködhessünk a növény szépségében. A varjúhájfélék (Crassulaceae) családjába tartozó nemzetség száznál több faja levélszukkulens, azaz pozsgás növény. A Bryophyllum nemzetség tagjai a levelük szélén kialakuló sarjnövényekkel szaporodnak. A levélforma és szín sokféleségének köszönhető, hogy oly népszerűek a gyűjtők körében. Rokona, a korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana), igen kedvelt szobanövény.

elevenszülő korallvirág

Az elevenszülő korallvirág bemutatása

Az elevenszülő korallvirág (Bryophyllum daigremontianum) hajtásrendszere felálló, a szürkészöld, hosszúkás, vagy kerekded, fogazott szélű levelek gyakran tarkák. Virágzata sátorozó. A végálló virágzatot 2-4 cm-es forrt szirmú virágok alkotják. Magvakról és sarjnövényekről is szaporítható. Bár nálunk kedvelt szobanövény, trópusi élőhelyein gyomosít. A levélszélről lepottyanó sarjnövény begyökeresedik a talajba. A növény alkaloid tartalma miatt mérgező.

Elevenszülő korallvirág gondozása

elevenszülő korallvirág virágzata

Az elevenszülő korallvirág rendkívül strapabíró. Mivel pozsgás növény, jól tűri a szárazságot. Csak kellően laza, homokos talajban neveljük. Napfényre való. Nyáron kint nyaraltathatjuk. Ha a talaja kiszárad, öntözzük meg. A leveleket ne érje víz, hogy a rothadást elkerüljük. A szép levélszín megőrzése érdekében ne tűző napon, hanem félárnyékban tartsuk. Télen, a fagyok megjelenése előtt vigyük be, és helyezzük napos, de hűvös helyre. Az öntözést minimálisra csökkentsük.

Idővel felkopaszodhat, ez ellen metszéssel védekezhetünk. Az idős hajtásokat vágjuk vissza. Törekedjünk a levegős forma kialakítására. Ez segíti a gombabetegségek elkerülését. Pajzstetvek ellen alkalmazzunk alkoholos vattával történő letörlést. A levéltetveket is letörléssel távolíthatjuk el.

Ültessük össze más pozsgásokkal, így mutatós szárazságtűrőkből álló konténert hozhatunk létre.

The post Ha még nincs, szerezz be sokgyermekes korallvirágot appeared first on Kert Lap.


Vidám hangulatot sugárzó kúszó fajdbogyó

$
0
0

Szomorú, szürke, ködös az idő? Vidítsd fel tűzpiros , netán fehér termésű fajdbogyóval. Azonban számíts rá, hogy inkább védett ablakládában fog virulni, fűtött szobában egy idő múlva tönkre megy. Viszont alkalmi ünnepi dísznek kiváló.

fajdbogyó

Kúszó fajdbogyó bemutatása

hangafélék (Ericaceae) csaljádba tartozó fajdbogyó nemzetség mintegy 135 fajt számlál. Az ide tartozó kúszó fajdbogyó (Gaultheria procumbens) kis termetű, bőrnemű levelű, gyöktörzses törpecserje, nyáron virágzik, ősszel mutatós, piros bogyótermést fejleszt. Örökzöld levelei menta illatúak. Észak-Amerika, Ausztrália, Kelet-Ázsia és a Himalája az erdei fenyő- és keményfa erdők aljnövényzetét alkotja. Gyümölcse, levele a vadpulyka, a hegyes farkú fajd, a virginiai fogasfürj fő tápláléka.

kúszó fajdbogyó

Kúszó fajdbogyó gyógyhatásai

Illóolaja (Oleum Gaultheriae) metilszalicilát és mentol tartalmának köszönhetően izomlazító, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő. Az aromabolt.hu ajánlása szerint 1 teáskanál szezámmag olajban oldjunk fel 5-10 csepp illóolajat, és ezt gyengéden masszírozzuk az érintett terültre.

Az illóolaj metilszalicilát tartalmának köszönhetően a növényekben segíti az immunválaszt a kórokozókkal szemben. Ezt a tulajdonságát a jövőben biológiai védekezésben lehetne hasznosítani. 1 mikroliter illóolaj/ml levélre permetezéssel végezték a kutatók a kísérleteket a növény védekezőképességének javítása céljából. Hat héten keresztül, napi rendszerességgel végezve a permetezést szignifikáns javulást figyeltek meg gombás fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség kialakulását tekintve! Forrás: www.ncbi.nlm.nih.gov

Kúszó fajdbogyó környezeti igényei, kertészeti alkalmazása

kúszo fajdbogyó 'White pearl'

A kúszó fajdbogyó a kissé savanyú, tőzeges, nedves talajba való. Kitűnő őszi-téli ablakláda növény árnyékos, félárnyékos helyen. Ültetéséhez használjunk A típusú virágföldet. Beltéren csak hűvös helyen pl. fűtetlen verandán marad meg. Összeültethetjük a hasonló igényű hangákkal, csarabokkal, korallbogyóval. Fagyálló fajtái kertben is tarthatók, de tudni kell, hogy csak hűvös, párás környezetben, savanyú talajban tartható sikerrel. Ennek alapján a mi klímánkon csekély sikerrel tartható. Hazánk nyugati tájain esetenként próbálkozhatunk vele, akár árnyéki gyeppótlóként is.

Kúszó fajdbogyó ’White Pearl’

Idén ősszel mutatkozott be a kúszó fajdbogyó ’White Pearl’ fajtája. Nagy, fehér bogyói teszik különlegessé. A Special Plant Zundert holland faiskola új fajtája, hét éves fejlesztés eredménye. A cég több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a fajdbogyó termesztés terén. Az új fajta  Őt követi hamarosan egy rózsaszínű változat. Nagyobb volumenben jövő évben kerül piacra. Nálunk a piros bogyós fajták kaphatók.

The post Vidám hangulatot sugárzó kúszó fajdbogyó appeared first on Kert Lap.

Ünnepi díszbe öltöztethetjük a lakást a karácsonyi rózsával

$
0
0

Hűvös, világos, de nem napos helyen gyönyörű karácsonyi virágot nevelhetünk. A kertészetekben már most kaphatók a fekete hunyor novembertől tavaszig virágzó karácsonyi fajtái, nem hiába hívják az angolok karácsonyi rózsának.

fekete hunyor

Fekete hunyor bemutatása

A hunyor nemzetség fajai a földtörténeti korokban Dél-Ázsiától a Földközi tengerig terjedtek el. A hunyor a klímaváltozások során kifejlesztette azt a képességét, hogy fejlődését és virágzási idejét késleltetni tudja.Cikk ajánlat: Hunyor

Mészköves talajon él a gyöktörzses, félörökzöld fekete hunyor (Helleborus niger), amely az Alpokból származik, ahol februártól márciusig hozza nagy fehér virágait. Neve nem virágjára, hanem fekete színű gyökereire utal. Ez hazánkban az egyik legkorábban és leghosszabban virágzó faj. Szirmai mézfejtők levelekké alakultak, a csészelevelek sziromszerűek, eleinte zöldes-fehérek, fehérek, később rózsaszínű, majd piros árnyalatúvá válnak. Dísznövényként is kedvelt.

A történelmi időkben a fekete hunyor gyöktörzsét gyógynövényként használták. Hippokratész vértisztító és vízhajtó hatásáról tesz említést. Később külsőleg különféle fülbetegségek kezelésére használta a népgyógyászat.

A teljes növény mérgező (Bufadienolidok, glikozidok, veratrin and prtoanemonin), ezért ne is kísérletezzünk házi felhasználásával! A mérgezés tünetei: zavaros beszéd, depresszió, hasi tünetek, hasmenés. Ezt a tulajdonságát állítólag az athéniak használták fel arra, hogy elfoglalják Kirrhát 590-ben. A görög sereg vezére, Szólón rendelte el a várost ivóvízzel ellátó Pleisztosz folyó fekete hunyorral szennyezésével, amely megbetegítette a védőket, így a görögök elfoglalhatták a várost. Nyugodtan állíthatjuk ez volt az egyik első vegyi fegyver a történelem során. Forrás: http://mult-kor.hu/20130905_az_oskor_ota_hasznaljuk_a_vegyi_fegyvereket

Kora tavasszal virító fekete hunyor fajták

Kora tavasszal virító fajtáit Kertben neveljük. Kiültetés előtt szerves trágyázzuk a talaját. A fekete hunyor az árnyékosabb, kissé nyirkos és némi meszet is tartalmazó talajokat kedveli igazán – ha a talaj nem tartalmaz meszet, akkor a virágzás akár el is maradhat. Mivel magjai jól csíráznak, ezért az anyatő körül minden évben egyre több hunyorcsemetét fedezhetünk fel, melyeket kertünk más részeibe vagy cserépbe is átültethetünk.

Karácsonykor virágzó fekete hunyor

A karácsonykor virágzó fajták novembertől hozzák virágaikat. A cserépben nevelt példányok virágzása karácsonyra jól időzíthető, ezért például Angliában ezt a meseszép virágot karácsonyi rózsának nevezik, ugyanis egy mítosz szerint egy szegény pásztor utazott Betlehembe, hogy jelen lehessen Jézus születésénél, de nem tudott ajándékot vinni. Efölötti bánatában hullajtott könnyei a földre hulltak, és ahogy földet értek, nyomukban gyönyörű, fehér, rózsaszerű virágok nyíltak ki. A pásztor ezeket a virágokat vitte magával Jézus köszöntésére.

Nagy méretű cserépbe ültessük, tegyük hűvös helyre, talaját tartsuk nedvesen. Jó minőségű kissé meszes virágföldbe ültessük. Elvirágzás után kiültethetjük a kertbe, árnyékos helyre, kitehetjük a balkonra vagy teraszra. Ha bent hagyjuk a lakásban, tegyük az ablakpárkányra, de nem közvetlen napfényre.

fekete hunyor

The post Ünnepi díszbe öltöztethetjük a lakást a karácsonyi rózsával appeared first on Kert Lap.

Vigyázz a szép, de kényes afelandrára!

$
0
0

Az afelandra, más néven ráncos bőrlevél rendkívül dekoratív, mind lombjával, mind virágjával díszítő trópusi szobanövény. A rossz hír, hogy megvásárlására, tartására csak az vállalkozzon, aki biztosítani tudja ennek az igen érzékeny növénynek a megfelelő körülményeket. Ezt vegyük figyelembe akkor is, ha ajándéknak szánnánk.

afelandra virágzat

Afelandra bemutatása

Az Acanthaceae családba tartozó Aphelandra nemzetség a Dél-Amerikai flórabirodalomban honos. Mintegy 170 fajához lágyszárúak, cserjék és kisebb termetű fák tartoznak. Az afelandra vagy ráncos sárkányfűzér (Aphelandra squarrosa) Brazília trópusi területeiről származik, ahol a trópusi őserdők aljnövényeként él. Alacsony termetű, 2 méteres cserje, lomblevelű örökzöld.

1855-ben került Európába. Fritz Prinsler nemesítette a ’Fritz Prinsler’ hibridet (A. s. var. leopoldii × A. s. var. louisae), amely1950-ben került forgalomba. Az ebből a fajtából szelektált hibridek a legelterjedtebbek. Hazánkban a ’Dania’ (= ’Diana’) fajta terjedt el, az alapfajhoz hasonlóan felfelé törő növekedésű, de rövidebb ízközű. Általában elmondhatjuk, hogy a termesztett fajták magassága nem haladja meg az 50 cm-t.

afelandraAz afelandra szára vastag, élénkzöld, húsos, fényes, levele a főerek mentén fehér, krémszínű. Virágzat végálló, 6-15 cm hosszú fürt, a papírszerű fellevelek élénksárgák narancsos szegélyűek. A tobozszerűen elrendeződött fellevelek közül bújnak elő a halványsárga, csöves, kétajkú virágok. A fellevelek élettartama 1-2 hónap. A virágok csak néhány napig élnek. Termése hosszúkás tok négy maggal.

Afelandra gondozása

Bármilyen dekoratív is, tudnunk kell, hogy tartása nem egyszerű. Hiszen származási helyének megfelelően pára-, fény (De nem közvetlen napfény, ez különösen a nyári időszakra érvényes!) és meleg (22-24 °C ) igényes. A (esetleg B) típusú virágföldbe való (pH 5-6). A pangó vizet nem tűri. Öntözéséhez lágy, szobahőmérsékletű vizet igényel. A túl sok és a túl kevés víz adagolása közt egyensúlyozni nem könnyű feladat! A párát permetezéssel, még inkább az edény vízzel telt kavicságyra helyezésével biztosítsuk. Tartsuk távol huzattól, fűtőtesttől. Virágzása alatt kéthetenkénti tápoldatozást igényel (NPK 3:1:2). Ha a körülmények nem megfelelőek, nem fog virágozni illetve az optimálistól eltérő körülmények között hajlamos a felkopaszodásra. Ilyenkor próbálkozhatunk a visszametszéssel.

A tavaszi-nyári virágzást őszi másodvirágzás is követheti. Még téli időszakban is kaphatók hajtatott, virágzó példányok a kertészeti árudákban. Virágzását inkább a fény, mint a nappalok hossza befolyásolja. Tehát, ha télen jutunk virágzó növényhez, tartsuk a lehető legvilágosabb helyen. Virágzatait, amint a fellevelek színüket vesztették, le kell csípni.

Elvirágzás után rövid, 1-2 hónapos nyugalmi időszak következik. Ez normál esetben a téli időszakra esik. Ilyenkor tartsuk 16-18 °C-on (Sose csökkenjen a hőmérséklet 14 °C alá!), mérsékelt öntözés mellett.

Tél végén, kora tavasszal metsszük vissza, így ösztönözve újabb virágzásra, illetve a felnyurgulást elkerülendő. A fő hajtást 2-3 levélpárra metsszük vissza. Ezt követően, az új hajtások megjelenésekor ültessük át.

Szaporítása is tavasszal, 10-15 cm-es hajtásdugványokkal történik. Ehhez a szükséges metszés alkalmával levágott fejdugványok, valamint csúcsnélküli két ízes szárdugványok is alkalmasak. A dugványokat tartsuk 22-24 °C-on. Az egyenletes páratartalmat, amatőr szinten, a cserépre átlátszó nejlonzacskó ráhúzásával biztosíthatjuk. A borítást csak az új hajtások megjelenését követően távolítsuk el.

Pajzstetvek és levéltetvek károsíthatják. Nem megfelelő, hűvös, nedves körülmények között, pangó víz esetén gombabetegségek, botrítisz, gyökér rothadás léphetnek fel.

Forrás: http://agriculture.infoagro.com

afelandra

The post Vigyázz a szép, de kényes afelandrára! appeared first on Kert Lap.

Megtudhatod hogyan teleltesd a majomfát

$
0
0

Majmot nem tarthatsz, de majomfát igen! A majomfa, pozsgafa, vagy ahogy nagyanyám hívta majomkenyér fa régóta kedvelt klasszikus a szobanövények között. Pénzérméhez hasonlító levelei miatt, sok helyen pénz- és szerencsehozó növény is. Bár az is nagy szerencse vele kapcsolatban, hogy tartása egyszerű. Akár egy csodás kis fát is nevelhetünk belőle, és bonszájjal sem kell bajlódnunk.

majomfa

Majomfa bemutatása

A pozsgás varjúhájfélék (Crassulacae) családjába tartozó varjúháj (Crassula) nemzetség mintegy 200 fajt számlál. A növények száraz területeken élnek, és alkalmazkodtak a száraz körülményekhez. A krasszulákra jellemző, hogy a levelek felszínén apró pettyek, víznyílások vannak (hydathoda), amelyek vízfelvételre alkalmasak. Így tudják a levél felületére lecsapódott párát, (harmatot, ködöt) hasznosítani.

Ide tartozik a pozsgafa vagy majomfa (Crassula ovata) is. A gyűjtőkhöz kerülő díszváltozatok alapfajainak többsége Dél-Afrikából származik. Mint minden pozsgás növény vízraktárainak köszönhetően jól tűri a szárazságot. Idővel megjelenésében törzses fácskához hasonlít. A törzsrész és a levelek is húsosak, kitűnően raktározzák a vizet. Levelein víznyílások találhatók. Sok napfény hatására a levelek bebronzosodnak. A hajtáscsúcsokon fejlődő, gyakran bugában álló, csillagszerű virágok sápadt rózsaszínek, fehérek.

majomfa, Schönbrunn, sivatagi ház

Majomfa gondozása

Bár a szabadban nyaraltathatjuk, fagyérzékeny, és a mi éghajlatunkon csak szobanövényként tartható.

majomfaLeginkább rengeteg napfényre van szüksége. Ha ezt megadjuk neki, szinte már ki is elégítettük igényeit. Viszont beéri naponta néhány órás napfénnyel is. Két öntözés között hagyjuk a talaját kiszáradni. A pangó víztől óvni kell. Bár szárazságtűrő, nyáron hálás, ha vízzel megpermetezzük, hiszen víznyílásain át könnyen fel tudja venni a vizet. Ültessük laza kaktuszföldbe. Átültetésére tavasszal vagy nyáron kerüljön sor. Miután a jól fejlett példány „fejnehéz”, jól tesszük, ha súlyosabb edénybe ültetjük, nehogy felboruljon. Kaktuszokhoz ajánlott tápoldatot adjunk neki kb. kéthetente. Egyeseknél virágba borul, másoknál évek telnek el anélkül, hogy virágozna. Rövidnappalos növény. Ha elmúlt a nyár, tartsuk kissé hűvös helyen (min. 10 °C), öntözzük ritkán, és felejtsük el a tápoldatozást. Elég nappal néhány órás fény, éjszaka teljes sötétség, és hamarosan a mi kedvencünk is kifejlesztheti fehér virágait. A letört hajtásrészek, levelek nagyon könnyen legyökereznek. Világos lakásokban, irodákban sikerrel tartható. Ha jól érzi magát impozáns méreteket ölthet. Alakja metszéssel jól formálható. Az esetleges felnyurgulást is így lehet helyrehozni.

Bár, ahogy már szó volt róla, impozáns méretűvé nőhet, miután kis hajtásdarabkái könnyen meggyökeresednek, előszeretettel alkalmazzák a kertészeti árudák kisebb összeültetésekben, floráriumokban, ahol aztán jó pénzért értékesíthetik az apróságokat. Nincs ezzel baj, de azt tudnunk kell, hogy ezek a kompozíciók meglehetősen időlegesek. Így, ha már kigyönyörködtük magunkat bennük, neki is láthatunk az átültetésnek.

majomfa floráriumban

Crassula ovata termesztett fajták

Kedvenc majomfa fajták

1= `Bluebird`
2= `Gollum`, törpe növekedésű, amelynek levelei csőszerűek
3= `Hobbit`, törpe növekedésű, lapos, felfelé perdülő levelű.
4= `Hummels Sunset` levelei napos helyen sárga, sőt vöröses színezetűek.
5= `Jade Finger` újj szerű levelei napon sárgás szegélyűek.
6= `Lemon and Lime` sárgásan márványozott levelű.
7= `Silver Dollar` ezüstős-, kanál szerűen iszélesedő levelei, szélük napon narancsos.
8=  Crassula ovata

The post Megtudhatod hogyan teleltesd a majomfát appeared first on Kert Lap.

Tavasz a lakásban télen virágzó hagymásokkal

$
0
0

Hozzuk el a lakásba a tavaszt! A korán szirmot bontó hagymások télen is virágzásra serkenhetnek, ha optimális körülményeket teremtünk számunkra. Nincs felemelőbb dolog, mint a téli lakást díszítő tavaszi szirmok.

hajtatott hagymások vegyesen

Válasszunk edényt hagymásainknak. Ez lehet terrakotta láda, de ugyanúgy megfelel egy nagyobb átmérőjű cserép is. A díszes edények még inkább kihangsúlyozzák virágaink szépségét. Az új cserepet ne feledjük előáztatni, hogy a káros anyagokat kioldjuk, és vízzel telítsük őket.

amarilliszLegkönnyebben azokat a növényeket hajtathatjuk, amelyek természetes körülmények között szabadban is kora tavasszal bontják virágaikat. Fiatal hagymák helyett válasszunk néhány éves, erős hagymákat, akik már megértek egyet s mást életük folyamán. A hagymáknak hideg hatásra van szükségük. Vásároljunk előkezelt tulipán, törpe nőszirom és nárcisz hagymákat. Vagy tegyük a virághagymákat két hétre a hűtőszekrénybe (kb. 5 °C). Majd a hagymákat készítsük elő az ültetéshez. Teregessük szét, szárítsuk hűvös, jól szellőző, sötét helyen őket néhány napig. A külső burokleveleket távolítsuk el, hogy könnyebbé tegyük a hagymák fejlődését ültetés után.

jácintA talaj megválasztása szintén alapvető. Csak jó szerkezetű, tőzeges, perlites, esetleg homokos közeget válasszunk. Egyébként a hagymák könnyen rothadásnak indulhatnak. A félig feltöltött edénybe azután beledugdoshatjuk a hagymákat. Persze nem mindegy, hogy milyen mélységbe kerülnek. A helyes ültetési mélység alapfeltétele a hajtatásnak. Íme néhány javaslat: Mélyre, kb. 15 cm-re kerülhet a jácint, 8 cm-re a nárcisz, 5 cm-re például a krókuszok, míg a felszínre az íriszek. Ujjnyi helyet hagyjunk az edény pereménél az öntözővíznek. Akár egy edénybe is kerülhetnek, ha a természet egy tarka darabját akarjuk szobánkba varázsolni. Ültethetünk tulipánt, nárciszt vegyesen. Az íriszeket szín szerint csoportba ültethetjük. A hagymák kb. 5 cm távolságra kerüljenek egymástól. Ha egy kicsit megvariáljuk az ültetési mélységet, a valamivel mélyebbre került hagymák később kezdenek virágozni, vagyis kihúzzuk egy-két héttel a virágzási időt.

hajtatott tulipánokA hajtatás ideje alatt a lehető legkedvezőbb életfeltételeket kell teremtenünk növényeinknek. Állott, langyos vízzel öntözzünk, ez segíti a gyökérképződést. A gyökérképződéshez alacsony hőmérséklet kell, ezért a konténert sötét, hűvös, 10 °C-nál nem melegebb helyiségbe, kamrába, pincébe állítsuk. 4-5 hét szükséges a gyökerek kifejlődésére, ez alatt hetente egyszer öntözzük meg. A fenti időszak letelte után a növényeket vigyük be a lakás hűvösebb helyére, tegyük 18-20 °C-ra, de egyelőre tartsuk még sötétben úgy, hogy üres cserepet vagy papírsüveget tegyünk rájuk, és naponta öntözzük. Amikor a hajtások elérték a 8-10 cm magasságot, fokozatosan szoktassuk őket a fényhez. A fény hatására a virágszárak kizöldülnek, majd a virágok is színesedni kezdenek. A teljes virágzásban lévő növényeket mérsékelten meleg helyen tartsuk, hogy hosszabb ideig gyönyörködhessünk pompájukban. Kerüljük a direkt napfényt, és a hősugárzót. Tápoldatozás nem szükséges.

Cikk ajánlat: Jácint hajtatás; Amarillisz hajtatása

The post Tavasz a lakásban télen virágzó hagymásokkal appeared first on Kert Lap.

Kála télen-nyáron

$
0
0

kerti tó partjára való a vágott virágként is jól ismert nagyvirágú kála, amely nyáron hozza fehér virágait. Szobanövényként a hibrid kálákat tarthatjuk. A kertészeti árudákban kapható hajtatott hibrid kála télen is gyönyörűen virágzik, és karácsonykor is díszíthetünk vele.

Zantedeschia aethiopica

Darling, West Coast DC, Western Cape, Dél-Afrika, Fotó: labs.eeb.utoronto.ca

A nagyvirágú kála bemutatása

A kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozó Zantedeschia nemzetség mintegy 6 gumós gyöktörzsű faj tartozik. Dél- és Kelet-Afrikában honosak.  60 cm magas a húsos rizómájú nagyvirágú kála (Zantedeschia aethiopica), amely nedves, párás trópusi területekről származik. Dél-Afrikában, tengerszint feletti 2250 méter magasságig, lápos vidékeken honos. Innen terjedt el a trópus Afrika más vidékeire.

Jellegzetes levelei szélesen tojásdadok. A virágzati fellevél kb. 15 cm hosszúak és 12 cm széles, belül elefántcsont fehér, kívül zöld az alap felé, és felfelé haladva fokozatosan kifehéredik. Alul tölcsért képez, fölfelé kiszélesedik, és csúcsban pöndörödik. Maga a torzsavirágzat 7 cm-es felső részén foglalnak helyet a sárga portokú porzós virágok. Érett állapotban fehér virágpor (pollen) borítja. A torzsa alsó részén találhatók a termős virágok, amelyek fehér, sárgás-fehér bibéi látszanak. Köztük gomba alakú steril struktúrák találhatók. Zöld színű bogyóterméseire alulról felfelé, megpuhulva, narancsszínűre érnek.

A növény minden része mérgező. Elfogyasztva nyálkahártya irritációt, nyáladzást és hasmenést okoz. A növénynedv bőrrel érintkezve ekcémát válthat ki, a szembe kerülve is irritációt okoz. Őshazájában mégis sebek borogatására használja a népgyógyászat. Sőt gyöktörzsét, leveleit egyes helyeken fogyasztják is, előkészítés után, amely során a kalcium oxalát tűszerű kristályait gondosan eltávolítják.

a legújabb hibrid kálák

Kétféle kála a piacon

Régen, a nagyvirágú, fehér kála (Zantedeschia aethiopica) terjedt el, ma már a kisebb, színes virágú, gumókról nevelhető Dél Afrikai fajokból, Hollandiában előállított hibridek a legkedveltebbek (Zantedeschia hybrida). A szülői fajok hegyvidéki, napos, hűvösebb régiókból származik, ahol a víz gyorsan elvezetődik a lejtőkön. Mindkettőt vágott virágként is hasznosítják. Kedveltek a fehér árnyalatú virágok, de egyre népszerűbbek a sötétlila és bordó színűek is. Sokuk levelei fehéren pöttyözöttek, így nem csak virágos állapotukban díszítenek. Tartása nem egyszerű.

Új hibridek a piacon: a fehér virágú White Flirt, a rózsaszín virágú Pink Puppy, a sárga virágú, mind vágott virágként, mind cserepes növényként tartható Gold Sovereign, a vörös virágú, vágott virágként értékesített Red Adair, a vörös virágú, cserepes Red Emotions és rózsaszín, nagyvirágú, rózsaszín virágú cserepes PU 30.

Kálák gondozása

Zantedeschia aethiopica

A nagyvirágú kála (Zantedeschia aethiopica) folyamatosan virágzik, amíg a körülmények megfelelőek számára. A nagyvirágú kála vízinövényként, mocsári növényként tartható. Laza, vízgazdálkodású, kissé kötött, lehetőleg mészben szegény vagy kissé savanyú talajba való. Napos tópartra ültethetjük. Ahol a mocsaras környezet nem biztosítható, ott ne kerüljön közvetlen napra. Akár edényben is nevelhetjük. A megfelelő vízellátás a legfontosabb számára. A téli fagyoktól úgy óvhatjuk meg, hogy az első fagyok után gyöktörzsét felássuk, megszárítjuk, levágjuk a lombozat maradványait, majd papírzacskóba tesszük vagy újságpapírba csavarjuk, és 10 fokon tároljuk tavaszig. Kiültetésére májusban kerülhet sor. Magról és tőosztással is szaporítható. A magok gyűjtését kesztyűben végezzük!

A hibrid kála (Zantedeschia hybrida) nálunk virágos vagy leveles cserepes növényként kapható. Világos helyre való, bőséges öntözést kíván. A nyári közvetlen napfénytől azonban óvni kell. Nyáron kikerülhet a szabadba. Próbáljuk a leghűvösebb helyen tartani. Optimális számára a 16-17 fok. A növekedési időszakban bőségesen öntözzük, permetezhetjük is a virágok megjelenéséig, és a virágzásig mikroelemekben gazdag tápoldattal tápoldatozzuk. Az öntözéssel járjunk el óvatosan. A túlöntözést nem viseli a növényt. Az öntözéssel várjunk addig, amíg el nem kezd a talaj száradni, így csökkentve a gyökérrothadás veszélyét. A virágzást serkenti, ha az éjszakai hőmérséklet alacsonyabb, és nappal sok fényt kap a növény. Gyöktörzséről tőosztással a növény nyugalmi szakaszában szaporítható vegetatívan.

lila virágú Zantedeschia hibrid

Elvirágzás után a növény nyugalomba vonul. Amikor elvirágzás után a levelek visszahúzódnak, az öntözést csökkentsük, majd szedjük ki a gumót a földből, és tároljuk el a következő tavaszig hűvös 10 fok körüli hőmérsékleten. Ha ez az időszak télre esik, tavasszal, ültetése előtt osztással szaporíthatjuk is.

Nemcsak cserepes növényt, hanem gumót is vehetünk. Olyat válasszunk, amelyen sok hajtásszem látható. A kereskedelemben kapható gumókat előkezelik, részben növényi hormonokkal, hogy így serkentsék a kihajtást és a virágzást, részben gombaölő szerekkel, amely a rothadást akadályozza. A megvásárolt gumót ültessük el egy-két napon belül.

A vásárolt vagy teleltetett gumót ültessük hajtásrüggyel felfelé 10 cm mélyre laza virágföldbe, száraz talajba, és csak 6 nap múlva öntözzük be alaposan. Majd próbáljuk 15-18 fokon tartani a cserepét, öntözzük rendszeresen, állítsuk a cserepet kavicságyra. A virágzásig tápoldatozzuk. Az ültetéstől számított kb. 3 hónap múlva virágzik. Bármikor ültethető

Az októbertől januárig kapható hajtatott hibridek a téli otthonok gyönyörű díszei. Szeptembertől áprilisig találhatók a kertészeti árudákban.

Botritisz, rozsda, gyökérrothadást okozó baktériumok, vírusbetegségek megtámadhatják.

Zantedeschia hibrid

Forrás: kew.org; flamingoholland.com; hort.ifas.ufl.edu

The post Kála télen-nyáron appeared first on Kert Lap.

Ha eleged van a nyurga, kopasz krotonból, gondozd tudatosan

$
0
0

Napos, párás helyre való szobanövény a tarka levelei miatt népszerű kroton. Bár egész évben kapható, vásárlását halasszuk nyárra, ha azt szeretnénk, hogy ne fázzon meg útban hazafelé, és sikerrel hozzászokjon az otthoni körülményekhez. Babusgassuk az alábbiak szerint, ha szeretnénk olyan szépnek látni, ahogy megkaptuk. Különösen télen hajlamos felkopaszodni. Megfelelő körülmények között viszont karácsonykor is is díszítheti otthonunkat.

Codiaeum variegatum

Kroton bemutatása

A kroton vagy más néven csodacserje Dél-Ázsia, India és Indonézia esőerdeiben honos, 3 méterre megnövő cserje. Nálunk színes és mintás leveleivel díszítő szobanövény. A kutyatejfélék (Euphorbiaceae) családjába tartozik, több örökzöld fácskával, cserjével együtt. A Codiaeum nemzetségnek, ahová a kroton is tartozik, mintegy 15 tagja ismert, Dél-Kelet Ázsia szigetvilágán, Észak-Ausztráliában, Új-Guinea, Pápua-Új Guinea szigetein, a Salamon szigeteken honosak.

Codiaeum variegatum A kroton szobanövényként kb. 60 cm magasra nő. Bokros megjelenésű. A kertészeti változatok őse a Codiaeum variegatum. Mindegyikük tarka levelű. Ez adja díszítő értékét. A bőrszerű, fényes, színes, sárga, bordó, narancssárga, bíbor lila színű levelek foltokban vagy a levél erek mentén tarkák. Egyes fajták levélszíne a kor előre haladtával változik. A levelek alakja is rendkívül változatos. Vannak köztük keskenyek, lándzsásak, tojásdadok, szélesek. A virágok jelentéktelenek, sárga szirmúak, csillag alakúak, hosszú fürtökben állnak. Tejnedve mérgező.

Kroton gondozása

Codiaeum variegatum A csodacserje párás környezetbe, napos helyre való. Legalább 2-3 órás direkt napfényre van szüksége. A fényhiányra levélhullással válaszol. Nyáron az égető déli napfénytől azonban árnyékolni kell. A megfelelő páratartalom biztosítása céljából állítsuk edényét sóderrel terített tálcára, amelybe rendszeresen pótoljuk az elpárolgó vizet. Szobahőmérsékleten jól fejlődik. A huzatot, hőingadozást nem tűri. Tavasztól késő őszig kéthetente tápoldatozzuk. A téli nyugalmi periódusban az öntözést csökkentsük. Csak annyi vízzel öntözzük, hogy ki ne száradjon. Ilyenkor a környezet hőmérséklete alacsonyabb lehet, de nem csökkenhet 15 °C alá. Párára ekkor is szüksége van.

kroton sövényMivel a gyökerei sérülékenyek, tavasszal ültessük át nagyobb cserépbe, ha lehet sérülésmentesen a földlabdával. A talajfelszínről 5 to 8 cm vastag talajréteget óvatosan távolítsunk el, és pótoljuk friss virágfölddel.

Ha a növény, a nem megfelelő körülményeknek köszönhetően, felkopaszodik, még ne mondjunk le róla. A metszést jól tűri. A növekedési szezon kezdetén alaposan vágjuk vissza.

Betegségekkel, kártevőkkel szemben ellenálló.

Trópusi klímán a Codiaeum variegatum-ot sövénynek nevelik, kevert szegélyben kaphat helyet a trópusi kertekben, illetve dézsás növényként nevelik.

Forrás: www.plantsrescue.com

The post Ha eleged van a nyurga, kopasz krotonból, gondozd tudatosan appeared first on Kert Lap.


Guzmán bromélia a tél szépségkirálynője

$
0
0

A guzmán bromélia télvíz idején kápráztat el színes fellevelekkel nyíló virágzataival.  Bár tartása sokak szerint nehéz, a gondoskodást meghálálja.

guzmán broméliák

A legalább 160 fajt számláló Bromélia félék családjába (Bromeliaceae), a guzmán-broméliafélék (Guzmania) rendjébe tartozó guzmán-broméliák többsége fényes, sötétzöld levelű, és mutatós virágzata miatt közkedvelt szobanövény.

A család névadó Bromelia nemzetségét egyébként Linne különítette el in 1754. Eredetileg Charles Plumier a Nyugat-Indiák francia felfedezője javasolta a nemzetség elkülönítését. A nemzetség nevét a svéd Olaf Bromel, korának ismert botanikusa után kapta. Cikk ajánlat:

sárga virágú guzmán bromelia-A guzmán broméliák  azonban nem ide, hanem a guzmán-broméliafélék (Guzmania) rendjébe tartoznak. A nemzetséget Hipólito Ruiz (1754-1815) és José Pavón (1754-1844) 1802-ben, a “Flora Peruviana et Chilensis” című könyvükben nevezték meg először. Nevét a spanyol természettudós Anastasio Guzmán (?-1807) tiszteletére kapta.

Az ide tartozó növények többsége fényes, sötétzöld levelű, és mutatós virágzata miatt közkedvelt szobanövény. Eredeti élőhelyükön zömmel fán lakó epifita növények. A trópusokon őshonosak, a nedves, páradús, árnyékos helyeket kedvelik, a tengerszint feletti magasságok minden szintjén található fajuk. Nyugat-Indiában, Közép- és Dél-Amerikában terjedtek el.

Nálunk szobanövényként télen virágzik. Tartós virága, a broméliákra gyakran jellemző tüskék hiánya miatt közkedvelt. A növény középpontjában fejlődő virág színes murvalevelei hónapokon keresztül leggyakrabban a vörös szín valamelyik árnyalatában pompáznak. Sötétzöld, ragyogó színű, ép szélű levelei is dekoratívak, méretük elérheti a 45 cm hosszúságot és a 3 cm szélességet is. Vannak zöld-fehér levélmintázatot viselő növények is.

tarka levelű guzmán broméliaBár nagy odafigyelést igényelnek, a gondos bánásmódot meghálálják. Hibridjeik már alkalmazkodtak az otthon környezetéhez. Sokuk fényigényes, de a közvetlen napot nem kedvelik. Az árnyékos helyeket jól viselik. A túl magas nappali hőmérsékletet kevésbé tolerálják, éjszaka a 16-20 fok a kedvező számukra. 24 °C körül indulnak virágzásnak. A víz minőségére nagyon érzékenyek. A kemény vizet, a sós, alkalikus közeget nem tűrik. Desztillált vagy esővízzel ajánlott öntözni. A vizet a növény közepére öntsük. Tápközegük lehet például savanyú tőzeg és fenyőkéreg 1:1 arányú keveréke. Csak lassan ható műtrágyákat használjunk. Adhatunk a tápközeghez kevés dolomitot is, hogy biztosítsuk a kalcium és magnézium ellátást. Mikroelemet tartalmazó műtrágyákat ne használjunk. A folyékony műtrágyát csak nagyon kis koncentrációban alkalmazzuk.

A kereskedelemben kapható Guzmánia linguata hibridek virágai akár 6-8 hétig is a legszebb színükben pompáznak. A fellevelek színe a sárgától a narancssárgán át a vörösig változik. Sok szerencsés guzman bromélia tulajdonos karácsonykor gyönyörködhet virágaiban. Hosszú virágzásuk után a tövek általában elpusztulnak, de új sarjnövényeket fejlődnek, amelyekből ismét virágzó példányokká cseperednek.

The post Guzmán bromélia a tél szépségkirálynője appeared first on Kert Lap.

Nyolc virágos karácsonyi növénydekoráció

$
0
0

Az ünnepekre díszítsünk élő növényekkel. Ha virágos növényeket szeretnénk, akkor télen, karácsony idején, a rövid nappalos növényeknek van itt az ideje.

virágok karácsonyra

Mikulásvirág

Kezdjük a mikulásvirággal. Ez a szobanövény nálunk így mikulás, karácsony táján a legkeresettebb. Már csak azért is, mert rövid nappalos lévén ilyenkor virágzik. Ne feledjünk, hogy bő a választék, és nem kell ragaszkodni a piros fellevél színhez!  A virágzati fellevelek, amelyek majd két hónapig megmaradnak, jellegzetes díszei a téli lakásnak. Bár önmagukban is tökéletesek, szépségüket kiemeli, ha borostyánok, páfrányok társaságába helyezzük őket.

mikulásvirág  Egyszerű, olcsó, mutatós ajándék, ha vendégségbe megyünk. Cserepét vegyük körbe mártott dekorációs papírral, kössük át masnival. Cikk ajánlat: Mikulásvirág

karácsonyi kaktusz

Karácsonyi kaktusz

Aztán itt van a karácsonyi kaktusz, amely valódi kaktusz. Levelük nincs, de a tüskék is hiányoznak. Amit levélnek látunk nem, más, mint módosult szár. A karácsonyikaktusz virágrügyei késő nyáron vagy kora ősszel alakulnak ki, amikor a nappalok hosszúsága csökkenni kezd. Ebben az időszakban a dús virágzás érdekében hűvös és száraz helyen kell tartani.Ha ügyesek voltunk karácsonykor éppen teljes pompájában találjuk. Cikk ajánlat: Karácsonyi kaktusz

Hajtatott hagymásokhajtatott jácintok

Ne feledkezzünk meg a hajtatott hagymás és gyöktörzses növényekről (amarillisz, jácint, hóvirág, tulipán, koronásliliom) sem. E növényeket szó szerint becsapjuk: előre eltervezett virágzásukat hónapokkal előbbre hozzuk azáltal, hogy a nyugalmi időszakot megszakítjuk. Ha tél elején meleg és világos helyre tesszük őket, elhitetjük velük, hogy itt a tavasz, ideje virágozni! Ha a hajtatásról lekéstünk, vásároljunk. Ha amarilliszt választunk, a már unalmas vörös színű virágok helyett tarka színűeket. A kertészeti árudákban bőséggel állnak rendelkezésre, amennyiben nem magunk hajtattunk. Cikk ajánlat: Tavasz a lakásban télen virágzó hagymásokkal

azalea a karácsonyi asztalra

Azálea

A tél slágernövénye az azálea. Ezt mutatja az is, hogy egyedül Európában közel 45 millió darabot állítanak elő belőle. Bár Magyarország részesedése ebből csak mintegy százezer növény évente, mégis hazánkban az első tíz legkeresettebb szobanövény közé tartozik. Még, ha kudarcot is vallanánk tartásával a karácsonyi, újévi szezont biztos kibírja. Akkor marad szép, ha hűvösben tartjuk! A képen a Suttons ajánlata látható a karácsonyi asztalra. Cikk ajánlat: Azálea

ciklámen

Ciklámen

A cserepes ciklámen szintén elsőrendű ünnepi dísz. Nem csak virágaival, hanem leveleivel is díszít. Tartós és bőséges virágzásra számíthatunk, ha hűvös, félárnyékos-árnyékos helyen tartjuk a növényt. Ajánlott helyek a világos lépcsőház, a fűtetlen veranda, esetleg egy ablakköz. Mind a hideg víz, mind a túl tömény tápoldatozás kedvez a gyökérelhalás nevű, szintén gombás eredetű betegség kialakulásának. Cikk ajánlat: Cserepes ciklámen

Korallvirág

A korallvirág angol nevében szerepel a karácsony szó is, utalva arra, hogy télen van elemében, és dús virágzására is ilyenkor számíthatunk, ha télen legalább 10-16 °C között tartjuk világos helyen. 10 °C alatt leveleit elhullatja. Öntözzük rendszeresen, két öntözés között várjuk, amíg a földje egy kicsit megszikkad. Ezt tapintással ellenőrizhetjük. Virágzás idején tápozható. A pajzstetvek és a levéltetvek károsíthatják. Cikk ajánlat: Korallvirág portré

flamingóvirág

Flamingóvirág

A flamingóvirág hibridek az egész világon kaphatók vágott virágként, szobanövényként illetve megfelelő éghajlaton kerti növényként. Szintén gyönyörű téli dísze a lakásnak, és ajándéknak sem utolsó. Bár általánosságban elmondhatjuk, hogy a flamingóvirág könnyen gondozható, ajánlott végig gondolni, hogy mit tegyünk vele. Teleltetni a növényt nem kell, de annyit tudjunk, hogy meleg nyári napokon több vizet igényel. Cikk ajánlat: Nagy flamingóvirág

 

The post Nyolc virágos karácsonyi növénydekoráció appeared first on Kert Lap.

Az újévi malac szerencsét, a vadkakaó pénzt hoz

$
0
0

Újévkor a malac meghozza a szerencsét, a vadkakaó pedig a pénzt. Az eredetileg fatermetű  vadkakaót pénzfának állítólag egy taiwani kertész nevezte el, amikor A mutatós növényt megtalált birtokán, három szárat összefont, majd így nevelte tovább a növényt, és mivel meggazdagodott belőle elnevezte pénzhozó fának. Hazájába virágot és méretes kakaóra hasonlító szőrös magokat is hoz, de itthon ez nem jellemző növényre.

vadkakaó termése

Forrás: FLAAR-photo-studio

Vadkakaó bemutatása

A Pachira nemzetség (Malvaceae, Bombacoideae) mintegy 50 faja Dél-Amerika északi részén terjedt el. Még ma is fedeznek fel új fajok. Ilyen a Bahiában talált Pachira moreirae, amely az időszakosan száraz esőerdők növénye.

vadkakaó virágaA vadkakaó (Pachira aquatica) nálunk csupán levéldísznövény, de eredeti élőhelyén mutatós, illatos virágot és méretes termést hoz, amelyet zapotonnak hívnak, mert hasonlít a marmeládészilvára vagy marmeládé gyümölcsre (Calocarpum mammosum). A hasonlóság azonban csak külsőleg igaz. Belülről azonban a két termés különböző. A vadkakaó termése nagy, barna magokat tartalmaz, amelyet a kakaóhoz hasonlóan megőrölnek, és forró italt készítenek belőle, amelynek íze a forró csokoládéra emlékezetet, de illata kellemetlen. Állítólag a fiatal levelek és a virágok is fogyaszthatók. A levélvágó hangyák a lehulló virágait és a virággal együtt lehulló leveleit fogyasztják.

A vadkakaó (Pachira aquatica) jellegzetessége, hogy 2-3 méteres fiatalkori hajtásai elágazás nélküliek. Egy roppant kreatív kertész három szár összefonásából alkotott egy tövet, tulajdonképpen ettől vált különlegessé a növény.

Vadkakaó gondozása

Teleltessük a fűtőtesttől távolabb, világos helyen. Öntözését csökkentsük. le az öntözést, mert a túllocsolás is káros lehet a növénynek. Nyáron védjük a közvetlen tűző naptól, öntözzük rendszeresen, a pangó vizet kerüljük. A permetezést meghálálja, ugyanis páraigényes. Tavasztól őszig hetente tápoldatozzuk. A kisebb növényeket érdemes évente egyszer átültetni az idősebb példányokon csak felszíni talajcserét végezzünk.

A csavart szárú vadkakaó kordában tartása

metszéssel kordában tartott vadkakaó

A metszés megfelelő időszaka a téli nyugalmi állapot.

Vágjuk vissza maximum harmadára a növényt úgy, hogy 45 fokos szögben metsszük vissza a szárat éppen a szárcsomók előtt.

Távolítsuk el az elhalt hajtásokat kb. 7,5 cm-rel az elhalt rész alatt.

Ha a megfelelő méretet elérte a növény, csípjük vissza a hajtások tetejét.

A lent előtörő új hajtásokat csípjük le vigyázva, hogy a törzset ne sértsük meg.

Feng Shui pénz fa

A feng shui pénzfa stimulálja a pénz beáradását. Összetett levelei az öt elemet (fa, víz, tűz, fém, föld) szimbolizálják, megteremtve azok harmóniáját, és chi energia áramlását. Mások szerint a tenyér öt ujját szimbolizálja, ami megtartja a pénzt. Három-öt-nyolc szár összefonásával nevelhető a bonsai variáció. A nyolc összefont szár az aranykalitka. Pénzbevonzó hatását a legjobban a lakás délkeleti sarkába helyezve fejti ki. A növény remek újévi ajándék.

Forrás: www.gardenguides.com; www.bioone.org; www.maya-ethnobotany.org; ttp://homeguides.sfgate.com

The post Az újévi malac szerencsét, a vadkakaó pénzt hoz appeared first on Kert Lap.

A mimóza, ahogy még nem hallottál róla!

$
0
0

Érdekességek a mimózáról. Azt már mindenki tudja, hogy a mimóza érintésre gyorsan becsukja a leveleit. De azt tudja-e, hogy a mimóza gyógynövény? És azt, hogy a trópusokon kedvelt zöldtrágya?

mimóza

Mimóza bemutatása

A pillangósvirágúak (Leguminosae – Mimosoideae) családjába tartozó mimóza (Mimosa pudica) 50-70 cm magas, kissé szúrós félcserje. E Dél-Amerikából származó apró, gyomosító félcserje a trópusokon mára mindenütt elszaporodott. Többé-kevésbé kúszó jellegű. Gyökérgümőiben, a pillangósokra jellemző módon, N-kötő baktériumok élnek. A gyökerek mimozint termelnek, amelyek távol tartják a patogén gombákat és allelopátiát okoznak! 10-26 levélkéből álló összetett, páratlanul szárnyalt, váltakozó állású levelei érintésre összecsukódnak. Lila vagy rózsaszínű, illatos virágai fejecskékbe tömörülnek. Termése tok. A mimóza a trópusok egyik leggyomosítóbb növénye, szerepel az invazív növények listáján, fenyegeti az erdőségeket, szántókat, gyümölcsösöket és legelőket. Tömegesen tenyészve száraz kórói növelik a tűzveszélyt. Zöldtrágyaként is gyakorta használják, beforgatják a talajba. Másutt talajerózió ellen takarónövénynek ültetik.

Mimóza levelek turgormozgása

mimóza virágzatA nasztiás mozgások ismert növénye. Akár 1/5 másodperc alatt képes levélkéit összecsukni az érintést követően. Valószínűleg az idők folyamán fokozatosan alakult ki védelmi rendszere. Az angol Robert Hooke 1635-1703 egyike azoknak az embereknek, akik a mimóza mozgását először tanulmányozták. Akkoriban azt gondolták, hogy a mimóza idegrendszerrel rendelkezik, akárcsak az állatok, ezért reagál olyan gyorsan az érintésre. Csak később jöttek rá, hogy mozgását a növényen belüli vízmozgás okozza. Ha a növényt erre érzékeny területein stimulálják, a szárban felszabaduló vegyületek hatására a sejtekben található hólyagokból (vakuólumokból) a víz kiáramlik, amely a sejtek összeeséséhez vezetnek. Feltételezik, hogy ezzel a gyors mozgással a növény a növényevők ellen védekezik, mintegy visszariasztva őket a táplálék leharapásától, a kis termetűeket pedig a levelek nemes egyszerűséggel fogságba ejtik. Mások szerint az állandóan “bombázó” trópusi esőzésektől zárkózik el ily módon.

Mimóza gyógyhatásai

A népi gyógyításban régóta széles körben használják. A növény nyákot, zsírsavat termel. Szójáéhoz hasonló olaja linolénsavat, olein savat, palmintin- és sztearinsavat tartalmaz nagyobb mennyiségben. A növény mimozin tartalmának köszönhetően a rákos sejtek burjánzását gátolhatja. Erre nézve még folynak a kísérletek.

Őrölt leveleivel mandulagyulladást, arcüreggyulladást gyógyítanak Indiában, az egész növény őrleményéven dörzsölik be a fájó testrészeket Kongóban. Szenegálban ugyanezt lumbágó és vesegyulladás ellen használják külsőleg, belsőleg pedig nyugtatóként, antidepresszánsként használják a levelekből készült ázalékot. Délkelet-Ázsiában alvászavarokat kezelnek vele. Használják tovább hasmenés, felfázás és kígyócsípés kezelésére is. Gyökereinek főzetéből afrodiziákum készül. A nyugati orvoslás nem alkalmazza, néhány gyógyszergyár kutatja hatását és esetleges alkalmazásának lehetőségeit. Házi használatával mi se próbálkozzunk!

Mimóza gondozása

mimóza

Mi csak szobanövényként tartásával kísérletezzünk. Főleg a gyerekek számára okozhatunk örömet, ha mimózát tartunk. Fényigényes, ezért világos, egyenletesen meleg tartsuk. Legszebben olyan helyen fejlődik, ahol reggeli napsütést vagy sok szórt fényt kap. Talaját tartsuk nedvesen. A túlöntözést azonban kerüljük. Jó vízgazdálkodású, rostos szerkezetű talajba való. Permetezéssel párásítsunk körülötte, vagy edényét állítsuk nedves kavicsokkal teli tálcára. Nyáron magas káliumtartalmú, felére hígított tápoldatot használjunk. Nyáron kint is tarthatjuk a kertben. Időnként megjelenhetnek rajta a viaszos pajzstetvek, a takácsatkák, a tripszek. Magról szaporíthatjuk. A kemény maghéjat éles késsel repeszük fel. A csupasz, fehér magot finomat szórjuk az ültető közeg felszínére, majd vékony rétegben takarjuk. Tartsuk őket melegen és nedvesen. A magvak kb. egy hét múlva csíráznak.

Forrás: http://www.kew.orghttp://www.issg.org

The post A mimóza, ahogy még nem hallottál róla! appeared first on Kert Lap.

Most virágzanak a billbergiák

$
0
0

A legkönnyebben gondozható Bromélia féleség a Billbergia. Még az elhanyagolásnak is ellenáll! Télen nyíló többszínű virágai teszik különlegessé.

bókoló billbergia

A broméliák (Bromeliaceae) családjába, a Bromelioideae alcsaládba tartozó Billbergia nemzetség mintegy 64 fajt számlál. Közülük 47 Brazíliában található. A nemzetség nevét Gustaf Johan Billberg (1772-1844) svéd botanikusról kapta. A fajok többsége epifita, cserjéken, fákon él. A növények esetenként a fáról lepottyanva a talajba gyökeresednek. A Billbergeriák az esőerdők arisztokratái.

Európában a Billbergia pyramidalis fajt vonták először termesztésbe 1815-ben.

Billbergia pyramidalisEz a Brazíliában őshonos növény szinte szőnyegszerűen terjed a talajon. Az alapfaj levelei szélesek, bőrszerűek, zöldek, sötétzöld, gyenge csíkozással. A rozetta nyitottabb, kevésbé vázaszerű. A felálló, piramis formát adó virágzatot narancsos-rózsaszínes fellevelek veszik körül. A virágszirmuk csúcsa kék.

Legszebb billbergia az ameriakai Mulford Bateman Foster (1888–1978 ) által 1960-ban leírt B. striata, amelynek olivazöld leveleinek szegélye sárga, fonáka ezüstös.

Még 80 év kellet ahhoz, hogy az első hibridet előállítsák, ez a ‘Herbaultii’, amelyet a Brazíiliában őshonos B. amoena and B. leopoldii (most B. brasiliensis) keresztezésével hoztak létre Franciaországban, 1897-ben.

Bókoló billbergia bemutatása

Billbergia nutans

A nálunk szobanövényként igen gyakori bókoló billbergia (Billbergia nutans) Brazíliában, Uruguayban és Argentínában honos. Eredeti élőhelyén más növények oldalán (epifita) de talajban is megél. Sekélyen gyökerezik. A vizet többnyire leveleiből és virágaiból nyeri, amelyek megtartják a vizet. Miután könnyen elszaporodik, barátságnövényként emlegeti az angolszász nyelvközösség. Egy növény kb. három évig él, azonban az új sarjak folyamatosan fejlődnek, így szinte mindig burjánzó megjelenésű növényünk lehet. Bőrnemű leveleinek széle élesen fűrészelt, ami különösen az átültetésnél, tőosztásnál bőrsérülést okozhat. Ilyenkor ajánlott a kesztyű használata. Lila-pink fellevelei közül bújik elő a virágzat zöld-kék szélű szirmokkal és sárga porzószálakkal. Ezért mondhatni a szivárvány színeiben pompáznak a virágok. Lakásban tartva nálunk januárban hozza virágait. A virágok a fellevelekkel 6-8 hétig maradnak meg.

Bókoló billbergia gondozása

Billbergia víztartó leveleHőigénye szezonálisan eltérő. Télen 16-24ºC ideális számára, de elviseli a 4 ºC hideget is. Nyáron a félárnyékot kedveli. A többi évszakban minél világosabb helyen, szórt fényen tartsuk. Ahogy már szó volt róla, sekélyen gyökerezik, ezért a nedvességet a levegőből illetve a leveleinek tövében, virágaiban összegyűjtve hasznosítja. Nyáron a talaját tartsuk nedvesen, öntsünk a leveleibe vizet, de a pangó vizet kerüljük. A hűvösebb évszakokban inkább tartsuk a talaját viszonylag szárazon, és permetezzük a leveleit. Szobanövényként tartva legjobb számára az orchideaföld. De magunk is elkészíthetjük a földkeverékét egy rész kerti föld és három rész kéreg keverékével. A növény könnyen kinövi a cserepét az elszaporodott tövek miatt, ezért ilyenkor nagyobb cserépbe ültessük. Nyáron hetente máskor havonta tápoldatozzuk kiegyensúlyozott tápoldattal. Virágzáskor egy csipet keserűsóval bolondítsuk a tápoldatot a hosszan tartó és bőséges virágzás érdekében. Elvirágzás után szaporíthatjuk tőosztással. Ha a növényt már nem szeretnénk nagyobbra nevelni, emeljük ki a nem kívánt, már kissé megkopott töveket. Ezzel remekül megújítható a növény. Állítólag, ha a virágzási időszakban cserepébe egy  almát teszünk, és az egészre nejlonzsákot helyezünk, a termelődő etilén beindítja a virágzást. Vigyázat a virágból kicsöpögő nektár ragacsos foltot hagy, amit fel kell tisztítani, de, csak az elnyílás után érdemes. Viszont arra vigyázzunk, hogy ne tapodjunk bele!

http://www.houseplantsexpert.com/queens-tears-plant.html

The post Most virágzanak a billbergiák appeared first on Kert Lap.

Csak megfelelő környezetben bírhatod virágzásra a gardéniát

$
0
0

telt virágú gardéniákNagy jázmin illatú virágai igen közkedveltté tette a gardéniákat. Ugyanakkor tudni kell, hogy csak igen gondos ápolással tartható életben, illetve bírható virágzásra a mi klímánkon, ahol szobanövényként tartható. Kedvelt bonsai növény.

Gardénia nemzetség

A Gardenia nemzetségbe mintegy 200 faj tartozik. Mindegyikük Ázsia és Afrika szubtrópusi régióiban honos. Már a 10. században ismerték, a telt virágok ábrázolásával találkozhatunk a kínai műalkotásokban. Legalább ennyire divatosak szimpla virágú változatai is. Európába kerülvén nemzetség nevét Alexander Garden skót botanikus után kapta. A gardéniák dupla, telt virágai gyakran sterilek. Ezért eleinte a kertészek számára a szaporítása okozta az egyik legnagyobb problémát.

Gardenia jasminoides terméseA gardenia Dél-Kínában lejtőkön, völgyekben, vízpartokon honos, a tengerszinttől egésze 1200 méter magasságig. A szimpla virágú változatok termését ((Zhi-zi) Kínában évszázadok óta gyógynövényként használja a népi orvoslás sárgaság, duzzanatok, ödéma kezelésére, lázcsillapításra, verítékezés ellen. A magvait körülvevő maghús sárga kivonatával (crocin) élelmiszert és ruhát festenek. Festékanyaga a sáfrány porrá tört bibeszálaiból nyert festékkel azonos (Stigmata Croci) azonos, de a belőle előállított festék jóval olcsóbb.

A nagyvirágú gardénia bemutatása

A buzérfélék (Rubiaceae) családjába tartozó nagyvirágú gardénia (Gardenia jasminoides) a kora tavasszal örvendeztet meg virágaival. Eredeti élőhelyén 60-180 centiméter magas, örökzöld cserjeként él. Azonban a mi éghajlatunkon csak dézsás, cserepes növényként tarthatjuk, mert fagyérzékeny. Sötétzöld, fénylő levelei egész évben díszítenek. Kora tavasszal azonban krémfehér, vagy sárga, viaszos kinézetű virágaiban is gyönyörködhetünk. A virágok fajtától függően lehetnek egyszerűek vagy teltek.

Gardénia gondozása

A gardénia tartása nem egyszerű. Műanyag cserép helyett válassz számára agyagcserepet. Miután eredetei élőhelyén a meleg nappalokat hűvös éjszakák váltják, továbbá nedves környezetben élnek, ilyen körülményeket kell otthon is biztosítani számukra! Az azáleákhoz hasonlóan savanyú, jó vízvezető képességű talajt igényelnek.

Nappal 21-24, éjjel 15-18 °C hőmérsékleten neveld. A hirtelen hőmérsékletváltozást rosszul tűri, virágbimbóit elrúgja.

szimpla virágú gardéniaFölülről öntözd lehetőleg lágy, szobahőmérsékletű vízzel. Fűtési idényben a leveleit lágy vízzel permetezni kell. A virágok azonban elszíneződhetnek a vízcseppek hatására, tehát ilyenkor inkább kerüld a permetezést. A páratartalmat úgy biztosíthatod a legjobban, ha kaviccsal (esetleg agyaggolyóval) borított tálcára állítod, amibe vizet öntöttél.

Óvd a huzattól! De nyári melegben a légmozgás hűti körülötte a levegőt, ami segíti a nyári kánikula átvészelésében. Nyáron félárnyékos, de világos helyen nyaraltathatod a kertben. A tűző naptól óvni kell. Tavasszal, nyáron hetente rododendron tápoldattal tápoldatozd.

Télen világos helyen, déli ablakban is tarthatod, 16 °C (minimum 10 °C) körüli hőmérsékleten. Öntözését csökkentsd, de ne hagyd a talaját kiszáradni. Hat hetente kiegyensúlyozott növénytápot használj. Fűtött lakásban szinte biztos, hogy nem fog virágozni.

2-3 évente, kora tavasszal ültesd át, a korábbihoz hasonlóan savanyú közegbe. Novembertől márciusig félfás dugványozással szaporíthatod. Elvirágzás után metszheted, de csak mértékkel.

Forrás: rhs.org.uk

telt virágú gardénia

The post Csak megfelelő környezetben bírhatod virágzásra a gardéniát appeared first on Kert Lap.

Tél vidító orchideák a Vajdahunyadvárban

$
0
0

Tátrai Zsuzsa –

A szürke, borús-ködös téli hétköznapok egyik vidám, színes szobanövénye az orchidea. A sokak által ismert és kedvelt Phalaenopsisok (közismert magyar nevén lepkeorchideák) a téli hónapokban örvendeztetnek meg sokszínű, tartós virágaikkal.

lepkeorchidea

A Phalaenopsisok az orchideák közül utolsóként, a 18. század közepén kerültek be az Európai kertészetekbe, főként azért, mert a szállításuk az akkori körülmények között megoldhatatlan gondot jelentett. Az első európai virágzásra még hosszú éveket kellett várni. Az akkori botanikusok és kertészek közül senki nem gondolta volna a legmerészebb álmaiban sem, hogy egyszer ez az orchidea millió számra fog virágozni a kertészetekben, és az apró üvegtégelyekbe zárt növendék lepkeorchideák beutazzák az egész Földet. A lepkeorchideák gyors elterjedését az 50-es években felfedezett új szaporítási eljárásoknak köszönhetjük. Ma már szinte minden virágboltban kaphatók, és mindenki számára elérhetőek ezek a kedves növények.

lepkeorchideaGondozásuk nem igényel különösebb szakértelmet, talán ennek is köszönhetik fantasztikus népszerűségüket. Lakásban, 18-21 fokos hőmérsékleten jól érzik magukat, de igényesek a fényre, lehetőleg ablak közelében keressünk számukra helyet. A déli tűző naptól óvni kell a leveleket, mert könnyen megégnek. A páratartalmat biztosíthatjuk néhány nagy levelű szobanövénnyel, páfránnyal, amelyet naponta egyszer-kétszer megspriccelünk. A lepkeorchideákat télen elég hetente egyszer öntözni, nyáron, nagy melegben hetente kétszer, háromszor kapjanak friss (lehetőleg lágy) vizet. A levelekről a port rendszeresen el kell távolítani, mert a sok por akadályozza a levél légcseréjét. A legtöbb lepkeorchidea ősszel hozza a virágszárakat, amelyeken a bimbók több hét alatt fejlődnek ki, és a tél derekán nyílnak. Sokszor jelent gondot, hogy a bimbók egy bizonyos fejlődési szakaszban megsárgulnak, és lehullnak. Ennek egyértelműen a fényhiány az oka. A bimbók, fejlődésük egy bizonyos időszakában több fényt igényelnek, mint általában. Ha ez a fénymennyiség nem áll rendelkezésükre, akkor a bimbók elsorvadnak és leesnek. A bimbók fejlődésének időszakában biztosítsunk minél több fényt a növénynek, akár növénynevelő lámpa beiktatásával.

Nyáron is nagyon jól érzik magukat a lakásban a lepkeorchideák, de ha ki tudjuk tenni egy szélmentes, árnyékos helyre a kertbe, azt mindennél jobban szeretik, és később bőséges virágzással hálálják meg. Május végén lehet kitenni őket a szabadba, amikor a fagyveszély már elmúlt, és augusztus végén-szeptember elején vissza kell vinni őket a lakásba.

lepkeorchidea

Egy-egy tő orchidea megfelelő gondozás mellett virágzásával évekig örömet szerez a tulajdonosának.

A Magyar Orchidea Társaság tavaszi kiállítását ennek a népszerű, sokak által kedvelt és tartott orchideának szenteli. A kiállítás március 11 és 14. között tekinthető meg a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban (Vajdahunyadvár, Városliget). A kiállítás időtartama alatt a látogatók előadásokat hallgathatnak meg az orchideák gondozásáról, és választ kaphatnak ezzel kapcsolatos kérdéseikre.

A kiállítás orchidea-vásárral is kiegészül, ahol hazai és külföldi kereskedők kínálatából lehet kiválasztani és megvásárolni azt, ami a legjobban tetszik.

Mindenkit szeretettel vár a Magyar Orchidea Társaság 2016. március 11 és 14. között, reggel 10-től este 6-ig.

Bővebb információk a kiállításról a honlapunkon találhatók: www.orchideatarsasag.hu, www.orchideakiallitas.hu

lepkeorchidea

The post Tél vidító orchideák a Vajdahunyadvárban appeared first on Kert Lap.


Szereted a madártejet?

$
0
0

A madártej nem csupán francia eredetű édesség, hanem dekoratív szobanövény is. Mindkettő szeretni való! Már nőnap táján, is gyakori ajándék, de még anyák napjára is jut belőle. Meglephetnek téged is egy ilyen virággal. Ha nem gondozod megfelelően, hamar elkókadhat, és a szemétben köthet ki.
narancsszínű madártej

A Jácintfélék (Hyacinthaceae) családjába tartozó madártej (Ornithogalum) nemzetség mintegy 120 faja Afrikában, Nyugat-Ázsiában és Európában is honos. A növények mérgezőek.

Narancsszínű madártej bemutatása

A narancsszínű madártej (Ornithogalum dubium) Dél-Afrikában honos, hegyi lejtőkön, síkságokon, köves talajon terem. A 10-50 cm magas hagymás növény tulipánra emlékeztető levelei körülveszik  a virágkocsányt, amelyen sátorban állnak rendkívül mutatós virágai. A lepellevelek legtöbbször narancssárgák, ritkán fehérek, a virágok közepe barnás, zöldes. Termése felnyíló tok.

narancsszínű madártej

Narancsszínű madártej gondozása


Fagyérzékeny
, nálunk csak cserépben tartható. Hagymáit ősszel ültesd homokos, jó vízgazdálkodású talajba, 2 cm mélyre. Talán a kaktuszföld a legmegfelelőbb számára.

narancsszínű madártej hagymáiNapos, világos helyre való. Öntözni módjával kell, két öntözés között hagyd a talaját kiszáradni. A túlöntözés nem csak a hagyma rothadását okozhatja, hanem a levéltöveknél felgyülemlett víz a botritisznek is kedvez, és a szár, szártő rothadásnak indulhat. A cserépből kifolyt vizet el kell önteni. Elvirágzásig havonta lehet felére hígított tápoldattal tápozni.

Elvirágzást követően pihentetni kell. Amikor elvirágzás után visszahal, álljunk le az öntözéssel, és tároljuk a hagymáit sötét, hűvös, száraz helyen, egészen az ősz közepéig. Majd ültesd el, állítsd világos helyre, és kezdjük meg az óvatos öntözést. Sajnos nagyon sok fényre van szüksége, hogy virágzásra bírhasd, ami télen problémás.

Szaporíthatod a hagymagumók szétosztásával. Ősszel laza talajba vethető. Vetés után vékonya talajréteggel kell takarni, és nedvesen kell tartani. Vetés után két héttel megindul a csírázás. Ezt esetleg megvilágítással ki lehet küszöbölni.

A viaszos pajzstetvek a hagymáját támadhatják. Mozaik vírusra is fogékony.

The post Szereted a madártejet? appeared first on Kert Lap.

Négy konténer trend – 2016

$
0
0

Akár van kerted, akár nincs, konténerbe is ültess növényeket, ezzel újabb teret biztosíthatsz növényeidnek, szélesítheted saját növényválasztékodat. Ha a konténeres növények mellett döntesz, ismerkedj meg a 2016-os év négy fő konténernövény-konténer gondozás trendjével: beporzó rovarokat vonzó virágok, pasztell színű virágok, bokrok, szárazságtűrők/konténeres növények vízellátása.

árvácska

1. Megporzó rovarokat vonzó virágok konténerben

Sajnos bármennyire előnyösek a megporzást végző rovarok, sokan nem szeretik őket. A méhek például szúrnak, sokan allergiások is méhcsípésre, az emberek általánosságban undorodnak, félnek a rovaroktól. Főleg nem szeretik őket az ablak közelében vagy a balkonon. Sokan birokra kelnek a poszméhekkel is, főleg, ha az berepül az ablakon. Mégis megnőtt az érdeklődés a pollinátorok iránt. Sokat hallunk a méhek pusztulásáról. Ez is hozzájárul ahhoz, egyre többen jó szívvel fordulnak a méhek felé. Aki környezettudatos, és saját kertjében is szüksége van a rovarbeporzásra, mert konyhakertje, akár csak konténeres konyhakertje van, vagy  gyümölcstermő növények tart konténerbenaz arra törekszik, hogy a kertje, konténerkertje vonzza a pollinátorokat, és inkább a nyílászárókat védi, például rovarhálóval.

rozmaring öntözőkannábanEz a törekvés a konténerkertek tulajdonosaira is igaz. Ők is keresik az úgynevezett mézelő növényeket, amelyek nektárjukkal odavonzzák a megporzást végző rovarokat. Főleg, ha a balkonon mini konyhakert, mini gyümölcsös is található. Ilyen növény például több gyógynövény, a rozmaring, a zsálya , a menták (borsmentamacskamenta, fodormenta).

2. Pasztell színű virágok konténerben

infinity rózsa, Princess sorozatA pasztell halványkék és a babarózsaszín (rózsakvarc) színkettős 2016 divatja. Ezek a színek a virágok között is megtalálhatók.  A kettős szín pedig társítással, egymás mellé helyezéssel érhető el. Aki nagyon trendi akar lenni, válasszon ilyen színű virágokat, ültesse össze őket, vagy tegye egymás közelébe a konténerüket.  Például árvácskákat, pertúniákat, dán minirózsát, a törpe növekedésű, térdig érő nyári orgonát, a szürkés-zöld levelű, kék virágú Buddleia davidii ‘Blue Chip’ fajtát, a rózsaszín virágú szász hortenziát, a Hydrangea macrophylla ‘Saxon Style Pink’ cserepes hortenzia fajtát választhatsz.

2. Szárazságtűrő növények konténerben

konténerekA vízhiány, szárazság egyre nagyobb területeket súlyt. A környezettudatos kertészkedőket, növénybarátokat mindez arra ösztönzi, hogy ők is spóroljanak az öntözővízzel. A víz pazarlását egyébként a pénztárca is bánja. A konténeres növények öntözése az egyik legfontosabb, minden napos tennivaló. Ezért például lehetőleg szárazságtűrő növényeket válassz, különösen a gyorsan kiszáradó konténertalajok esetében van ennek jelentősége. A konténerek talaj mindig jó vízáteresztő képességű legyen. Használj vízmegkötő golyókat (polimerek), amelyek hatására több vizet tud egyszerre felvenni a talaj.

Konténerek tekintetében ma már a kereskedelemben kaphatók ön-öntöző konténerek, bár ezek drágák. Ha ezt a drágább megoldást választod, keress esztétikus küllemű konténert. A szép, ön-öntöző konténer megéri az árát, ha esztétikussá teszed vele a bejáratot, sétaút környékét.

Lantana Luscious MarmaladeEgy új szárazságtűrő dísznövény fajta egy sétányrózsa fajta, a Luscious© Marmalade Lantana. Ide tartozik még a több szárazságtűrő, igénytelen gyógy- és fűszernövény. Dézsás növény nálunk a babér. Cikk ajánlat: Fűszernövények az erkélyen

4. Bokrok a konténerben

Lavender 'Little Posie Pink'Akinek csak terasz jut, annak is van lehetősége, hogy egzotikus, fagyérzékeny, vagy éppen savanyú talajt igénylő különleges cserjéket válasszon. Oda kell figyelni a törpésített fajtaválasztásra, és gyakran még ez sem elég, kordában kell tartani a növényeket.

 

japánmirtusz VermillionaireMostanában mutatkozott be a lepkéket és a nálunk nem mérvadó kolibriket vonzó japánmirtusz hibrid félcserje, a Cuphea Vermillionaire®. Hosszan virágzó, szárazságtűrő, napfényen, tápoldatozás mellett egész nyáron virágzik. 

A levendula mind a négy pontnak megfelel. Ha napon tudod tartani, ne hagyd ki! Egészen kiváló mézelő növény, pasztell virágaival hódolhatsz a divatnak, szárazságtűrő és mutatós cserjévé nevelheted megfelelő metszéssel, amit megtehetsz részben koratavasszal, megújítási céllal, illetve virágzás után, amikor az elvirágzott virágszárakat kell eltávolítani az első levélpárral együtt. Egyik ajánlat a pasztell virágszínű  Lavender ‘Little Posie Pink’.

Cikk ajánlat: Konténerkertek

kertgondozás banner

The post Négy konténer trend – 2016 appeared first on Kert Lap.

A pampák virágoskertje

$
0
0

Mindenkit szeretettel vár a Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete május 20-21-22-én az ELTE Füvészkertben háromnapos kiállítására és vásárára. Az esemény fókuszában a Notocactus, egy különleges, csak a dél-amerikai pampákon élő kaktusznemzetség lesz.  

Páros belépőt nyerhetsz, ha cikk végé található három kérdésre jól válaszolsz!

Notocactus

A kaktuszokról legtöbben tüskés gumókra asszociálunk, amelyeket ötödik osztály tájékán elkezdtünk szenvedélyesen gyűjteni, ám körülbelül két héttel később rájuk untunk; és az óta is a nagyi nappalijának két ablaktáblája között léteznek, túlélve mindent, szépen, lassan, komótosan növekedve.

A kaktuszok azonban ennél jóval több figyelmet – és gondoskodást – érdemelnek, a mostani kiállítás pedig azt is megmutatja, milyen fantasztikus kincseket rejt ez a nem igazán kellően ismert növénycsalád.

Notocactus mammolosus Rot

Notocactus bemutatása

Kiváló példa a kiállítás „kiemelt vendége”, a Notocactusok, a “dél kaktuszai” nemzetsége, amelybe mintegy 25 faj tartozik. Ha  szeretnél villogni jól informáltságoddal, midjárt hozzáfűzheted, hogy a szakemberek a Notocactus nemzetséget más nemzetségekkel együtt (Eriocactus, Notocactus és Wigginsia) beolvasztották a Parodia nemzetségbe, vagyis  valójában nem Notocactusod van, hanem Parodiád. Ki gondolta volna?

Ezek a déli kaktuszok a messzi Dél Amerika – Uruguay, Argentína, Paraguay és Brazília területéről származnak, általában hármas négyes csoportokban fordulnak elő. A végtelen pampákat díszítik. Igen, díszítik – hiszen ezek a növények 6-8cm virágátmérőjű, gyönyörű, színpompás virágaikkal ékesítik a pusztákat, a sárga különböző árnyalataiban, rózsaszínben vagy vörösben tündökölnek. Az egyes virágok egy hétig is virulnak.

Notocactus elegans

A leggyakrabban gömb alakú kaktuszok nagysága elérhet egy kisebb sárgadinnye méretet, középtöviseik egyenesek, szaru színűek vagy barnásak.  Ezek a növények védelmét szolgálják, amire szükség is van az élőhelyen, ugyanis a Dél- Brazil államok pampáin több tízezer Angus hús marhát legeltetnek a helyi farmerek, melyek a világ egyik legkiválóbb marhahúsát adják! Azonban az Angusok és a kaktuszok jól megférnek egymással, a tövises növénycsodákat a legelő csordák messzire elkerülik, és tisztelik a kaktusz töviseket. Az utóbbi időben a farmerek is rájöttek, micsoda érték rejlik a pompásan virágzó kaktuszokban, a puszták kitartó, ellenálló virágoskertjében, és kövekkel kerítik körül komolyabb telepeiket.

Notocactus submammulosus

Notocactus gondozása

A Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete rendezvényén a Notocactusok mellett több száz kaktuszfaj tüskés oszlopai, gömbjei, liánok és kavicsok, pozsgások, tillandsiák és más szárazságtűrő növények is láthatóak lesznek.

A több napos rendezvény során ismeretterjesztő előadások és szaktanácsadás is várja a látogatókat, a legkisebbek pedig játékos programokban vehetnek részt, hogy még élvezetesebb legyen a pampák bebarangolása. A kiállításon a hazai kaktuszkertészetek legjava is jelen lesz izgalmas és változatos növénykínálatukkal.

Időpont:  2016. május 20-22., minden nap 9-17-ig

Helyszín: ELTE Füvészkert, 1083 Budapest, Illés u. 25.

Részletek a www.kaktuszgyujtok.hu oldalon.

Páros belépőt nyerhetsz!

Részt vehetsz nyereményjátékunkban, ha az alábbi kérdésekre jól válaszolsz, és a helyes választ május 16. éjfélig megküldöd számunkra email-ben az alábbiak szerint: pl. 1-a; 2-a; 3-a. Az email-ben ne felejtsd el megadni a neved! A helyes megfejtők között 10 db. páros jegyet sorsolunk ki. A nyertesek email-ben kapnak értesítést. A helyes megfejtést május 17-én feltesszük a honlapunkra.

1.) Kérdés: Honnan származnak a Notocactusok?

a.) Dél-Amerika
b.) Ázsia
c.) Afrika

2.) Mekkorára nőhetnek a Notocactusok?

a.) Dinnye nagyságúra
b.) Citrom nagyságúra
c.) Cseresznye nagyságúra

3.) Milyen gyakran tart a Magyar Kaktuszgyűjtők Egyesülete kiállítást a Füvészkertben?

a.) Évente egyszer
b.) Évente kétszer
c.) Évente négyszer

The post A pampák virágoskertje appeared first on Kert Lap.

Ha eleged van a nyurga, kopasz krotonból, gondozd tudatosan

$
0
0

krotonNapos, párás helyre való szobanövény a tarka levelei miatt népszerű kroton. Bár egész évben kapható, vásárlását halasszuk nyárra, ha azt szeretnénk, hogy ne fázzon meg útban hazafelé, és sikerrel hozzászokjon az otthoni körülményekhez. Babusgassuk az alábbiak szerint, ha szeretnénk olyan szépnek látni, ahogy megkaptuk. Különösen télen hajlamos felkopaszodni. Megfelelő körülmények között viszont karácsonykor is is díszítheti otthonunkat.

Kroton bemutatása

A kroton vagy más néven csodacserje Dél-Ázsia, India és Indonézia esőerdeiben honos, 3 méterre megnövő cserje. Nálunk színes és mintás leveleivel díszítő szobanövény. A kutyatejfélék (Euphorbiaceae) családjába tartozik, több örökzöld fácskával, cserjével együtt. A Codiaeum nemzetségnek, ahová a kroton is tartozik, mintegy 15 tagja ismert, Dél-Kelet Ázsia szigetvilágán, Észak-Ausztráliában, Új-Guinea, Pápua-Új Guinea szigetein, a Salamon szigeteken honosak.

Codiaeum variegatum A kroton szobanövényként kb. 60 cm magasra nő. Bokros megjelenésű. A kertészeti változatok őse a Codiaeum variegatum. Mindegyikük tarka levelű. Ez adja díszítő értékét. A bőrszerű, fényes, színes, sárga, bordó, narancssárga, bíbor lila színű levelek foltokban vagy a levél erek mentén tarkák. Egyes fajták levélszíne a kor előre haladtával változik. A levelek alakja is rendkívül változatos. Vannak köztük keskenyek, lándzsásak, tojásdadok, szélesek. A virágok jelentéktelenek, sárga szirmúak, csillag alakúak, hosszú fürtökben állnak. Tejnedve mérgező.

Kroton gondozása

Codiaeum variegatum A csodacserje párás környezetbe, napos helyre való. Legalább 2-3 órás direkt napfényre van szüksége. A fényhiányra levélhullással válaszol. Nyáron az égető déli napfénytől azonban árnyékolni kell. A megfelelő páratartalom biztosítása céljából állítsuk edényét sóderrel terített tálcára, amelybe rendszeresen pótoljuk az elpárolgó vizet. Szobahőmérsékleten jól fejlődik. A huzatot, hőingadozást nem tűri. Tavasztól késő őszig kéthetente tápoldatozzuk. A téli nyugalmi periódusban az öntözést csökkentsük. Csak annyi vízzel öntözzük, hogy ki ne száradjon. Ilyenkor a környezet hőmérséklete alacsonyabb lehet, de nem csökkenhet 15 °C alá. Párára ekkor is szüksége van.

kroton sövényMivel a gyökerei sérülékenyek, tavasszal ültessük át nagyobb cserépbe, ha lehet sérülésmentesen a földlabdával. A talajfelszínről 5 to 8 cm vastag talajréteget óvatosan távolítsunk el, és pótoljuk friss virágfölddel.

Ha a növény, a nem megfelelő körülményeknek köszönhetően, felkopaszodik, még ne mondjunk le róla. A metszést jól tűri. A növekedési szezon kezdetén alaposan vágjuk vissza.

Betegségekkel, kártevőkkel szemben ellenálló.

Trópusi klímán a Codiaeum variegatum-ot sövénynek nevelik, kevert szegélyben kaphat helyet a trópusi kertekben, illetve dézsás növényként nevelik.

Forrás: www.plantsrescue.com

Codiaeum variegatum

The post Ha eleged van a nyurga, kopasz krotonból, gondozd tudatosan appeared first on Kert Lap.

Dipladenia vagy Mandevilla ez itt a kérdés!

$
0
0

A kertben, balkonon, edényben, függőkosárban, ládában tartható tölcséres jázmin, akár Mandevilla akár Dipladenia névvel illetik, rendkívül mutatós dísznövény. Nyáron folyamatosan virágzik. A virágok szépsége szinte vonzza a tekintetet. A sárga virágszem kontrasztja még jobban kiemeli a virágszínt. 

Mandevilla

Mandevilla vagy dipladenia?

A Mandevilla nemzetség fajai Közép- és Dél-Amerikából származnak. Henry John Mandeville (1885-1913) Buenos Aires minisztere hozta Angliába. Ezek az 5 méterre is megnövő örökzöld kúszó-félcserjék bármire feltekerednek az óramutató járásával ellentétesen, ami az útjukba kerül. Fürtvirágzatukat az azévi hajtásokon hozzák. A virágok sziromlevelei alul tölcsérré nőttek össze. Termésük tüsző. Gyökérzetük gumós. Tejnedvük mérgező.

Egy újabb névkeveredés nehezíti az eligazodást! Bár még sokszor a kertészetek is egyazon névvel illetik a közeli rokont, a Dipladeniát, ez a nemzetség, ha egyáltalán létezik, inkább bokrosabb megjelenésű fajokat foglal magába, amelyek virágszirmai kihegyezettek. Levelei hosszúkásabbak, sötétzöldek, fényesek. A botanikusok úgy tartják, hogy a DipladeniaMandevilla sanderii egyik variánsa, tehát mégsem sorolják külön nemzetségbe. Legalábbis a dolgok jelenlegi állása szerint.

Tölcséres jázmin gondozása

Bárhogy is nevezik meg ezt a mutatós növényt, a gondozása egyértelmű. Tartsd nyáron kint, télen bent!  Nyáron meleg, párás helyre való. Tartsd napon, de tudd, hogy kánikulában megperzselődhet. Ültesd jó minőségű virágföldbe. Ha nagy edénybe ülteted, robusztus méreteket ölthet, de több energiát fordít gyökerei és lombozata fejlődésére, és levesebbet a virágzásra. Legegyszerűbb ha cserépben, függőkosárban, ládában neveled. A talajt tartsd nedvesen, de óvd a pangó víztől. Kéthetente tápoldatozd (általános tápoldat). Az új hajtások kicsípésével bokrosodásra ösztönözheted.

Dipladenia

Télen 8-10 fokon teleltesd, mérsékelt öntözés mellett. Ne ijedj meg, ha elhullajtja a leveleit, mert normális a téli nyugalmi állapotban, ami egyébként őshazájában nem jellemző. Tél végén, az új hatások megjelenése előtt metszéssel alakíthatod. Ha csak egy hosszú hajtása van, vágd vissza harmadára, hogy a tőből több hajtás törjön elő. Ha úgy látszik, hogy a helyét túlnőtte, tél végén nyugodtan szabd a megfelelő méretűre. Távolítsd el a gyenge, megnyúlt hajtásokat is. Így elérheted, hogy dúsabban virágozzon. Magvetéssel vagy félfás dugványozással szaporíthatod. Fehér, rózsaszín, piros virágú fajtái kaphatóak.

Dipladenia

The post Dipladenia vagy Mandevilla ez itt a kérdés! appeared first on Kert Lap.

Viewing all 89 articles
Browse latest View live