Quantcast
Channel: Szobanövények, dézsások – Kertlap magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 89

Szobanövények megvilágítása

$
0
0

megvilágításAhogy a nappalok rövidülnek, és a napfény ereje is csökken, érdemes elgondolkodni szobanövényeink mesterséges megvilágításán. Ha a növény elveszti jellegzetes formáját, megnyúlik, biztosra vehetjük, hogy fényhiányban szenved. Ilyenkor friss levelei aprók maradnak, színük sápadt. A variegát (zöld-fehér) növények levelei méregzöldre válthatnak, elveszthetik fehér mintázatukat. Segítsünk rajtuk!

Fényerősség

A virágaink fejlődését segítő világítást több szempont szerint tervezzük. Nagyon fontos a megvilágítás erőssége, aminek mértékegysége lux, és az egységnyi felületre jutó fényáramból (lumen) számoljuk ki. A legtöbb szobanövénynek 1200-5000 lux már elegendő, némely növénynek, mint az orchideáknak, ennél jóval több, 2000-50000 lux-ra van szüksége.

Természetes fénytől távol, napi 10-15 órán át tartsuk bekapcsolva a lámpát, kiegészítő fényforrásként elegendő, ha csak pár órára kapcsoljuk be. A növényekhez minél közelebb helyezzük el, de minimálisan 25-30 cm távolságot tartsunk, nehogy a levelek megperzselődjenek.

Teljes napfény 10.760 lux
Reggeli napfény 10.760 lux
Világos szoba 3.500 lux
Északra néző ablak 2,000 lux

Világítástechnikai alapismeretek

Hullámhossz igény

A növények fotoszintéziséhez szüksége hullámhossz: 440 és 660 nm. A növények fejlődéséhez, növekedéséhez vörös (660nm) és a fotoszintezeshez szükséges hullámhosztávoli vörös (735 nm) fény, a levélképződést segíti a kék (435 nm) fény. A 440 nm hullámhossz felelős a növények fény irányában történő mozgásáért. Válasszunk olyan fénycsöveket, amelyek ibolyakék és narancsvörös hullámhosszú fényt adnak, mert a növények ezt hasznosítják a legjobban.
A növények megvilágítására leginkább a fluoreszcens lámpák alkalmasak. Hőtermelésük csupán 13-20%. A levéldísznövények többsége szépen fejlődik, ha kék és vörös fényt kibocsátó izzókkal világítjuk meg őket. A halogén izzók fényspektruma áll a legközelebb a napfényéhez. Célszerű ezért a természetes fehér (F3) és a nappali fehér (F7) csövek együttes alkalmazása.

LED növény izzó jellemzése

Vörös fény: 660nm virágzásra, kék fény: 460-470nm növekedésre
Méret: 94mm átmérő
Foglalat: E27
Bevilágított terület 4 m2
Élettartam: 50.000 óra

led megvilágatásÜvegházi kutatási eredmények támasztják alá, hogy a LED fényforrás hatékony, erősíti a növény szöveteit. Hátránya az ára. Ugyanakkor egyértelműen megállapították, hogy a csak standard fénycsővel történ megvilágítás nem megfelelő a növények termesztéséhez.
Semmiképpen ne tartsunk a növényeket természetes megvilágítás nélküli helyen, mert a mesterséges fényforrás csupán kiegészítő világításként alkalmazható, még a kifejezetten növények számára kifejlesztett hullámhosszon sugárzó forrás is kevés önmagában.
A virágzáshoz a növényházi fénycső a legelőnyösebb. Ennek a legvalószínűbb oka az, hogy a növények esetében a kék (435 nm) fény a levélképződést és virágképződést segíti elő, amely a növényházi fénycső esetében nagyobb arányban megtalálható a színspektrumban. Vagyis a mélyvörös LED sugárzók kedvező hatással vannak a növények fejlődésére kiegészítő fényforrásként. Hatékonyságuk, virágzó növények esetében a kék színspektrummal fokozható.
Forrás

természetes fényA szakemberek véleménye szerint otthon a szobában sikeres az is, ha, ha több különböző típusú, eltérő tulajdonságú világítótesttel világítjuk meg a növényeket. Ezért ne dobjuk el a hagyományos izzókat, hanem használjuk velük egy halogén és egy kompakt fénycsövet is!
Ha a növényeket együtt tároljuk, télikertben, verandán vagy floráriumban, akkor esténként néhány órára speciális fénycsöves megvilágítást is biztosíthatunk nekik.

Gondozás

Ha a növényeket mesterséges fényben szeretnénk tartani, fokozatosan kell hozzászoktatnunk őket. Az indításhoz 15 perc megvilágítás javasolt. Ne feledjük, hogy a növények az extra megvilágítás hatására jobban fejlődnek, ezért víz és tápanyagellátásukra jobban oda kell figyelni. A nyugalmi periódus kialakítása céljából a megvilágítás időtartamát csökkentsük napi 3-4 órára, ritkábban, kevesebb vízzel öntözzünk, csökkentsük a hőmérsékletet, és álljunk le a tápozással.

A lakás dísze
megvilagitas a lakásban
A jól elhelyezett fényforrás nagymértékben növeli kedvenceink díszítő értékét. Különleges hatást kelt az erősebben vagy kevésbé megvilágított részeken a fény, és érdekes játékot képezhet az árnyék a szomszédos levélen, vagy a falon. A természetes fény pótlására tervezett világítás további előnyökkel jár. Lehetővé válik sötét sarkokban is, ablaktól távol, a zöld belső tér kialakítása, szebben és gyorsabban fejlődnek növényeink. A hosszú nappalt, vagy a különösen erős fényt kedvelő növényeket pedig szinte csak így lehet a lakásban igazán jól tartani. A lámpák elhelyezésekor gondoljunk rá, hogy az öntözéskor mellé csöpögő víz ne okozzon balesetet, a keletkező hő pedig megperzselheti a leveleket, ha nincs meg a kellő távolság.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 89